Prechod na úvodnú stránku | Prechod na spodné menu | Prechod na obsah | Prechod na aktuality
Obnova zabudnutého hesla | Registrácia
Prechod na začiatok stránky

Vrtivka orechová spôsobuje sčernanie orechov

O vzniknutej problematike ohľadom sčernania orechov vieme. Príčinou je malá muška Vrtivka orechová (Rhagoletis completa), bližšie informácie o Vrtivke orechovej nájdete TU v dokumente.

V skratke - k základným príznakom napadnutia vrtivkou patria vpichy na šupke, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám na šupke, šupka postupne hnedne až sčerná. V miestach napadnutia pozorujeme larvy. Potom ako larvy plod opustia (padajú na zem pod orech), je možné pozorovať v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže hniť. Šupka sa ťažko odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu. Ak vrtivka napadne plody neskôr, resp. tesne pred dozretím, na kvalitu jadra orecha to nemá vplyv.

Jej prítomnosť potvrdzujú aj rozbory zo vzoriek plodov orechov z okresov Bratislava, Malacky, Pezinok a Senec, odobraté tento rok.

 

 

Ochrana proti Vrtivke orechovej sa nevykonáva plošne, je to individuálna záležitosť majiteľov orechov. Odbor Ochrany rastlín UKSÚP v spolupráci s fytoinšpektormi vypracoval niekoľko opatrení na likvidáciu tohto škodcu:

Ochrana mechanická - odporúčame opadané a napadnuté plody odstrániť (vyzbierať) zničiť spálením. Pôdu pod orechom treba na jeseň dôkladne porýľovať. Odporúča sa taktiež odstraňovanie voľne rastúcich a opustených orechov v okolí (pripadne takisto vykonať jeden zo spôsobov ochrany). Na jar je vhodné rozprestrieť pod orechom fóliu alebo záhradnícku textíliu jednak preto, aby nové jedince vrtivky, ktoré sú už vyvinuté v zemi pod orechom nevyletovali a jednak preto, aby sa zabránilo novej generácii húseníc, ktoré by mohli padať z orecha a opäť sa zavŕtavať do pôdy. Ďalej odporúčame zakúpiť a vyvesiť na konáre orecha žlté lepové dosky, mali by sa dať zakúpiť v bežných záhradkárstvach. Sú obojstranné lepivé a žltá farba priťahuje mušky tohto druhu.

Ochrana chemická - postrekmi: táto ochrana je zameraná na likvidáciu dospelcov (mušiek vrtivky) ešte pred nakladením vajíčok do šupky orecha. S chemickou ochranou je potrebné začať začiatkom júla a v 7 až 14 dňových intervaloch ju opakovať do doby asi 1 mesiac pred zberom orechov. Prípravky možno použiť rovnaké ako proti obaľovačom, napr. proti obaľovačovi jablčnému a to napr. prípravky v čase kladenia vajíčok: Integro,

V čase na začiatku liahnutia húseníc treba použiť napr: Decis Protech, Karate Zeon 5 SC, Mospilan 20 SP.

 


Posledná úprava: 20.11.2019

Naspäť na zoznam aktualít