Príroda

Ryby našich jazier a riek

Dovoľte mi, aby som Vás postupne zaviedol pod vodnú hladinu našich jazier a riek a oboznámil Vás so svetom rýb u nás žijúcich. Ako prvú a najznámejšiu skupinu som vybral čeľaď kaprovité. Je to najväčšia skupina, ktorá zoskupuje 28 rôznych druhov.

KaporMedzi najvýznamnejšie a najznámejšie druhy patrí kapor obyčajný (Cyprinus carpio), ktorý je vyšľachtený z pôvodnej divo žijúcej formy - kapra sazana. Za jeho pôvodnú domovinu sa pokladá oblasť Číny, Vietnamu, Čierneho, Kaspického a Azovského mora. Ako najdôležitejšia ryba bol v 13. - 15. storočí rozšírená do celej Európy. Dnes je rozšírený po celom svete.

Základná forma kapra má pretiahnuté, bočne trochu sploštené telo. Ústa sú koncové, vysunutelné, na hornom pysku sú štyrifúziky (dva dlhšie a dva kratšie). Ošupenie kapra je pre každú formu iné, zvlášť charakteristické: šupinaté kapry sú po celom tele pokryté šupinami, riadkové kapry (pološupinaté) majú šupiny, ktoré sa tiahnu od hlavy cez stred tela ku chvostovej plutve. Zrkadlové kapry majú šupiny okolo plutiev, najmä chrbtovej. Kapor lysec (hladký) je takmer hladký.(občas sa objavia šupiny pri prsných plutvách a bruchu.) V rámci týchto foriem môžu byť tzv. širokochrbtové alebo vysokochrbtové typy kapra.

Kapor je všežravec. Veľké kusy nepohrdnú ani malými rybkami. Dorastá do dĺžky 100 až 120cm a váhy 30-35 kg. Má rád teplé nížinné toky a jazerá. Pohlavne dospieva v druhom až štvrtom roku života. Neresí sa na čerstvo zaliate rastlinstvo a šáchor pri dlhotrvajúcich teplotách 18-20 stupňov. Kapor je u nás chránený od 16. marca do 31. mája. Ministerstvo životného prostredia môže na požiadanie udeliť výnimku na lov kapra od 1. mája.

Jeho zákonom stanovená lovná miera je 35 cm. Patrí k najviac lovenej rybe. Pretože umelo odchované formy sa v našich revíroch nedokážu rozmnožiť, musia byť do našich vôd umelo vysádzané.

Miroslav Klíma

Život v našom Obecnom lese a ramenách Moravy

Milvus milvusV Obecnom lese žijú vzácne dravce - haje. Prilietavajú sem v apríli- máji. Hojnejšia je haja tmavá ( Milvus migrans ), vzácnejšia je haja červená (  ). Od ostatných dravcov ich odlišuje lastovičkovite vykrojený chvost. Oba druhy hniezdia v lesoch rieky Moravy. Sú zákonom chránené.

BoborNa mŕtvych ramenách i bahnitom brehu rieky Moravy násstále viac zaujímajú stopy po činnosti bobra. Ohryzy na stromoch, pováľané stromy prezradia ich prítomnosť. Náš bobor vodný ( Castor fiber ) si nerobí hrádze ako bobor kanadský. Ukrýva sa pod koreňmi stromov. Pôvodne bol u nás vyhubený, avšak v roku 1976 bol opäť vysadený na rakúskom úseku Dunaja. Z pôvodne malej populácie sa v súčasnosti vyvinula populácia cez 500 jedincov. Vidíme ich už nielen na brehoch Moravy, ale aj Zohorského kanála, Oblozu, rozširuje sa ďalej, problémy s ním sú v Lozorne, a pod. Je zákonom chránený.

Donedávna zaznávaná huba - plávka - sa stáva stále častejšou pochúťkou v našich kuchyniach. Vieme však, koľko druhov plávok možno nájsť v našich lesoch? Vyberám z registra slovenských názvov húb : plávka buková, celistvookrajová, černejúca, fialová, chrómovožltá, krvavá, lasičia, mandľová, modrastá, olivová, počerná, pevná, pôvabná, rumencová, sivá, škodlivá, trávovozelená, zelenkastá, zlatožltá. K najchutnejším a výborným plávkam patria : mandľová, modrastá, zelenkastá.

Po bobrochChránené druhy rýb: Blatniak tmavý, cena a pokuta 10 000 Sk, Divý dunajský kapor 10 000 Sk, Hlavátka obyčajná 5000 Sk, Hrúz fúzatý a Kesslerov 5000 Sk, Kolok väčší 5000 Sk, šabľa 3000 Sk.

Oto Šimkovič

Príroda

HORE