Čo nám rozprávali naši predkovia... II.

Pokračovanie rozprávania pána Jozefa Siteka o histórii obce Záhorská Ves zo spomienok pamätníkov.

V decembri sa v cukrovare a liehovare rozdelil deputát cukru a liehu a to bol signál, aby sa ľudia začali chystať na Vianoce.
Vianočné ozdoby si ľudia robili vačšinou sami. Z cukru si pripravovali špeciálne cukrové salonky, ktoré si balili do papiera. Do papiera alebo do staniolu si balili aj orechy a na stromček, okrem týchto dobrôt, si vešali aj pekne sfarbené jabĺčka. Bohatší ľudia si kupovali vianočné ozdoby a sladkosti vo Viedni. Známe boli tzv. čokoládové kvichty, čo boli závažia vyrobené z čokolády.

K vianociam nesmelo na stole chýbať dobré víno. Tí, ktorí si ho nedopestovali, ho chodili kupovať najmä do Mannersdorfu k vinohraníkom. Nebolo zvláštnosťou vidieť našich ľudí, ako si na tragači viezli vínko v 5 či 10 litrových súdkoch. Samozrejme, pred kúpou sa muselo koštovať. A tak kupujúci pochodil viac vinohradníkov, pritom ochutnával a zajedával údeným a prezburštom, ktoré mu domáci pán ponúkal a keď si už víno kúpil, bol rád, že sa môže držať tragača, lebo nebolo potom vidieť, koľko má "nakúpené".

Okrem vína si gazdinky doma vyrábali svoje likéry. Najviac vyrábali vajcový, potom kmínku, ale tiež orechový. Orechov bolo dosť, v každom dvore bol aspoň jeden košatý orech. Pred Vianocami, ale tiež pred Silvestrom bol aj čas zakálačiek. Pripravovalo sa údené, robila sa huspenina.

V našej dedine sa zachovali zvyky pri štedrovečernom posedení rodiny. Jedlo sa začínalo motlitbou, gazdiná nesmela odísť od stola, aby je sliepky neprestali kvokať. Pred polievkou (väčšinou rybacou) sa jedli oblátky s cesnakom a medom. Z hlavných jedál nesmel okrem iného chýbať vianočný kapor. U sedliakov išli gazdiná a gazda do maštale nakŕmiť statok tiež vianočnými dobrotami a zároveň kadidlom a z Veľkej noci posvätenými bahniatkami (kočátkama) vydymili zlých duchov z maštale. Po jedle a nájdení si darčekov pod stromčekom sa chodilo po rodinách spievať koledy.

Po Vianociach si miestni divadelníci pripravovali program na silvestrovské vystúpenie. Silvestrovská zábava v našej obci bola vždy veselá, stretávali sa tu naši občania s občanmi s okolitých rakúskych dedín, a tak tu znela popri záhoráčtine aj nemčina.

univ. Prof. Ing. Jozef Sitek

HORE