Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabozrakých, alebo špecializované či staršie prehliadače. Prejsť na grafickú verziu.

Úvodná stránka | Preskočiť na obsah | Preskočiť na subnavigáciu | Preskočiť na spodnú navigáciu

Hlavná navigácia

 • en
 • Na začiatok

  Subnavigácie

  O obci

  Voľby

  Občan


  Na začiatok

  Úvod

  AKTUALITY  nové - správy pridané za posledné 3 dni

  Rôzne

  Zmeny cestovných poriadkov od 15.12.2019

  Kategória: Rôzne | Pridané: 09.12.2019


  Vrtivka orechová spôsobuje sčernanie orechov

  Kategória: Rôzne | Pridané: 28.10.2019 | Zmenené: 20.11.2019


  O vzniknutej problematike ohľadom sčernania orechov vieme. Príčinou je malá muška Vrtivka orechová (Rhagoletis completa), bližšie informácie o Vrtivke orechovej nájdete TU v dokumente.

  V skratke - k základným príznakom napadnutia vrtivkou patria vpichy na šupke, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám na šupke, šupka postupne hnedne až sčerná. V miestach napadnutia pozorujeme larvy. Potom ako larvy plod opustia (padajú na zem pod orech), je možné pozorovať v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže hniť. Šupka sa ťažko odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu. Ak vrtivka napadne plody neskôr, resp. tesne pred dozretím, na kvalitu jadra orecha to nemá vplyv.

  Jej prítomnosť potvrdzujú aj rozbory zo vzoriek plodov orechov z okresov Bratislava, Malacky, Pezinok a Senec, odobraté tento rok.

   

   

  Ochrana proti Vrtivke orechovej sa nevykonáva plošne, je to individuálna záležitosť majiteľov orechov. Odbor Ochrany rastlín UKSÚP v spolupráci s fytoinšpektormi vypracoval niekoľko opatrení na likvidáciu tohto škodcu:

  Ochrana mechanická - odporúčame opadané a napadnuté plody odstrániť (vyzbierať) zničiť spálením. Pôdu pod orechom treba na jeseň dôkladne porýľovať. Odporúča sa taktiež odstraňovanie voľne rastúcich a opustených orechov v okolí (pripadne takisto vykonať jeden zo spôsobov ochrany). Na jar je vhodné rozprestrieť pod orechom fóliu alebo záhradnícku textíliu jednak preto, aby nové jedince vrtivky, ktoré sú už vyvinuté v zemi pod orechom nevyletovali a jednak preto, aby sa zabránilo novej generácii húseníc, ktoré by mohli padať z orecha a opäť sa zavŕtavať do pôdy. Ďalej odporúčame zakúpiť a vyvesiť na konáre orecha žlté lepové dosky, mali by sa dať zakúpiť v bežných záhradkárstvach. Sú obojstranné lepivé a žltá farba priťahuje mušky tohto druhu.

  Ochrana chemická - postrekmi: táto ochrana je zameraná na likvidáciu dospelcov (mušiek vrtivky) ešte pred nakladením vajíčok do šupky orecha. S chemickou ochranou je potrebné začať začiatkom júla a v 7 až 14 dňových intervaloch ju opakovať do doby asi 1 mesiac pred zberom orechov. Prípravky možno použiť rovnaké ako proti obaľovačom, napr. proti obaľovačovi jablčnému a to napr. prípravky v čase kladenia vajíčok: Integro,

  V čase na začiatku liahnutia húseníc treba použiť napr: Decis Protech, Karate Zeon 5 SC, Mospilan 20 SP.

   

  Aktualizácia cestovných poriadkov v čase školských prázdnin

  Kategória: Rôzne | Pridané: 17.06.2019


  Rady a tipy na eko Vianoce

  Prevádzková doba na kompe počas sviatkov

  Ostatné dni, ktoré nie sú uvedené, je prevádzka od 5.00 hod. do 22.00 hod.

  Prevádzkové hodiny na stiahnutie.

   

  KOMPA Záhorská Ves - Angern/March

  Prevádzka KOMPY Záhorská Ves - Angern je otvorená .

  Nové vo fotogalérii

  Foto 20. reprezentačný ples obce Záhorská Ves, 9. 2. 2019 - Fotostena
  Foto 20. reprezentačný ples obce Záhorská Ves, 9. 2. 2019

  Najnovšie dokumenty

  Verejné obstarávanie

  www.masdolnezahorie.sk

  Virtuálny cintorín Záhorská Ves

  Virtuálny cintorín Záhorská Ves

  Aké bude počasie

  In-počasie Meteoinfo

  Vodostav rieky Morava s predpoveďou na ďalších 48 hodín z SHMÚ

  Na začiatok


  Obec Záhorská Ves 2019