Fotogaléria MŠ

Vynášanie Moreny... / 2022

Na Slovensku bol človek odjakživa tesne spätý s prírodou a celoročný cyklus vnímal ako opakujúci sa kruh, ktorý nemal ani presný začiatok, ani koniec. Ľudia sa neriadili dňami či rokmi, oveľa dôležitejšie pre nich boli ročné obdobia, ktoré sa dlhý čas delili len na zimu a leto. Jar všetci považovali za začiatok niečoho nového, za opätovné zrodenie života. Dievčatá i chlapci v dedinách či mestečkách na Slovensku už od stredoveku vynášali slamenú figurínu starej ženy – Moreny, ktorá symbolizovala odchod zimy, chorôb, smrti a aj zlých síl, ktoré zadržiavali príchod jari a zelene. Na druhú pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou sa v kostoloch zakrývali kríže a ľudia tento deň nazvali Smrtnou nedeľou či nedeľou Moreny. Morena, bohyňa zimy, bola dcérou bohyne lásky Lady a sestrou Živy, s ktorou bola v úplnom kontraste, pretože tá zastupovala život, vodu a životnú silu.

Deň pred Smrtnou nedeľou si dievčatá pripravili jednoduchú drevenú kostru, ktorú omotali slamou, navliekli na ňu staré kusy oblečenia, najčastejšie sukňu, zásteru a rukávy. Na hlavu jej nasadili handru, na ktorú dali čepiec či priviazali šatku. Figurínu obliekali do bielej farby, ktorá kedysi symbolizovala smútok.

V deň vynášania Moreny sa dievčatá zoradili do sprievodu, na ktorého čele niesli figurínu. Niesli ju spravidla z jedného konca dediny na druhý. Keď sprievod išiel z horného konca dediny nadol, spievali dievčatá obradové piesne.

Aj v našej MŠ sa snažíme kráčať v duchu tradícií. Farebný, veselý sprievod detí niesol Morenu po celej dedine až na koniec, ku kompe. Na lúke pri Morave deti za spevu piesní odprevadili Morenu do jej posledného kúpeľa...

Morena, Morena
voda je studená,
ak ťa tam hodíme,
vodu oteplíme,
strieborným kľúčikom zem otvoríme
a jar vypustíme...

Strieborný kľúč, ktorým sme otvorili zem, sme symbolicky odovzdali starostovi obce Záhorská Ves a starostovi spriatelenej obce Angern z druhého brehu Moravy. Potom sme Morenu vyzliekli, zapálili a hodili do rieky, tak ako kážu tradície. Pozerali sme ako sa torzo Moreny po vode od nás vzďaľuje a naozaj sme už začali cítiť vo vzduchu jar...Potvrdilo nám to aj slniečko, ktoré na nás počas cesty domov svietilo.

<< Na zoznam albumov
HORE