Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Uhranské okénko

Zviki v obci

Na Fašang to už fčil tak neňí jak bívavauo. Aňi tak veseuo už neňí. Po dzedziňe chodzili maškare z domu do domu. Stavili sa všadi tam, de biuo dzífča. Muzika ich dicki doprovádzaua. Posledňí tri dňi biuo kór veseuo.

Vibírali sa po dzedziňe peňíze, ze keré potom bili další muziki. Po Fašangu na Škaredú stredu chuapci volili stárkú. Každého muadšího čovjeka zastavili a moseu zapuacit.
Zavédli ho k Ivákovi a tam puaciu. Kerí nesceu ňic dat, teho pouožili na uavicu a visolili mu remeňem. Tedi bili oňi páňi. Kerí dau stárkom dost, ten viks nedostau.
Večer chodzívali k dzífčencom na makové slíže, dzífčence ich šak šidzili. Dali do kastróla handru, posipali ju makem a potom to tak ponúkali.

Na Velikú noc biua šlahačka. Chuapci sa dali do kompánijí a skoro ráno chodzili do domú,kde mjeli dzífčence a tam ich šlahali. Za to dostali mašlički na korbáče a téš bili ňečím ponúknutí. Večer biua muzika. Keré dzífča dauo stárkom na korbáč najvječí mašlu, tá mjeua na muzice sólo.
V úterí chodzili chuapci po dzedzine a vibírali do koša vajíčka. Večer biua další muzika a tam sa povjesiu korbáč na scenu, kde visau až do druhej šlahački.

Po Velikej noci bívali svadbi. Nevjesti nebili jak fčil, k oltáru išli v krojoch. Najstarší družbé, ked sa išuo do kostela, mjeli pauoše - to bili šable a na nich lemón s višívaním ručňíkem. Popredu išua muzika a oňi grepčili pred ňú. Po sobáši biu slávnostňí objed a o pú noci dali nevjesce vjenec dúle z huavi a dali jí čepec, pričem spívali pjekné pjesňički.
Kerá sa nevidaua do dvaceci rokú, ostaua starú dzífkú. Tak sa stauo, že ňekedi sa dzífčence vidali nasiuu.
Pri muzice sa chuapec pred tancem nepokloňiu, ale zavouau na ňekerú dzífku a tá moseua dojít k ňemu. Mi dzífki sme stávali na galérce spouem a ked ňekerí zavouau, išli sme aj štiri.

Slovník nárečia Záhorskej Vsi - O. Šimkovič (1959)

Oto Šimkovič

O mje a o Moravje

Od muada sem žiu pri vodze. Morava nás pritahovaua šeckích. Chitali sme už jak dzeci pjekné ribi. Enemže já sem moseu chodzit aj fšelikadi robit, abi si maci mohli pokupovat potrebné vjeci.

Za jíduo nebiua aš taká veliká núdza, lebo z Moravi sa dicki ňeco donésuo, ale moseuo sa kúpit aj všelico inší. Dostau sem sa do Magrštorfa k velice čaškej roboce. Furt sa robiuo trapem. Odešeu sem otád. Potom sem súžiu skoro v každej pohraňičňí osadze na Záhorí. V roku ťisícosemstosedemdesát biu postavení cukrovar, de sem též robiu jeden čas. Mja šak furt vábiuo ribáreňí, a tak sem sa k ňemu vráciu. Už jak mauí chuapec sem nechitau enem na uďičku ale aj do košú. Ked sem biu starší, vihradziu sem si svoje místo u Moravi. Tam sem si dicki ňeco chiciu, ked né inší, tak aspoň červeňački a pletňe. Neskúrej, ked sme chitali do gráníkú, sme nachitali vjec. Ňekedi, ked sme sa vibrali na delší dobu, sme donésli aj osemdesát kilo.

Slovník nárečia Záhorskej Vsi, Oto Šimkovič, 1959

Oto Šimkovič

Smrt dvoch zalúbeních

Biu jedného obchodňíka sin. Žili ve Vídňi. Obchodňík mjeu na našej strane pachtovanú (prenajatú) Centnúskú. A tento jeho sin sa zalúbiu do služki, kerá u ňich súžiua v obchodze. Sceu sa s ňú ožeňit.

Povidau to ocovi, že ju má rád a že si ju zebere za ženu. Pro oca šak biua služka suabá. Biu proci temu. A tak sa zebrali obádvá, služka aj sin, na Centnúskú, kde sa naposledi objali a potom utopili. Na Centnúskéj sa utopili proto, abi to oca ešče vjec trápiuo.
Došeu na ňích Jožka Marušák. Išeu na Centnúskú chitat ribi na udičku. Nahodziu si a naráz pod kríčkem zbadau mrdose. Friško to išeu zahuásit. Sandári došli, vitáhli umruuích z vodi. Obá sa držali ešče v objací. Pochovali ích v Hoštetne. Otec sceu pochovat sina ekstra, ale mu to nepovolili.

Aj tu, chuapče, puací tá pjesňička: Co z teho rodičé, co fčíl z teho máte, lásce ste nám zbraňovali a včil naríkáte?

 

(Rozprával Štefan Balaďa, v roku 1958 65 - ročný dôchodca.) Z knihy Ota Šimkoviča Najzápadnejšia na Slovensku, str. 59.